خرید شال توافق امنيتي تازه دولت عراق با آمريكا

خبرنگار «» از بغداد گزارش داد: بنا بر توافقنامه‌اي كه هم‌اكنون دولت عراق و ايالات متحده در حال رايزني درباره آنند، شمار نيروهاي نظامي آمريكا در عراق كاسته و ظهور و بروز آنها در شهرهاي عراق نيز به شدت كمرنگ خواهد شد.

بنا بر اين توافق، قرار است تعداد نيروهاي نظامي آمريكا از 160 هزار نفر كنوني، به زير صد هزار نفر كاهش يابد.

همچنين تعداد نيروهاي نظامي انگليس از 5500 تن به 2500 تن كاهش خواهد يافت و در عوض، يك هنگ نيروهاي كثيف آمريكايي به كمك آنان خواهد آمد. هنگ نيروهاي كثيف شامل نيروهاي غيربومي آمريكايي است كه افراد سابقه‌دار و حتي جنايتكار كه بي‌محابا دست به خشونت مي‌زنند، در ميان آنان ديده مي‌شود.

بر پايه بند ديگر اين توافق كه احتمالا به زودي با موافقت دو طرف نهايي خواهد شد، بيشتر نيروهاي نظامي آمريكايي و انگليسي از خيابان‌هاي عراق به داخل پادگان‌ها منتقل خواهند شد و برقراري امنيت در شهرهاي عراق به نيروهاي عراق واگذار خواهد شد.

اين امر پس از تجربه موفق اداره امنيت شهرهاي عراق به دست نيروهاي بومي اين كشور دنبال شده و بنا بر آن نظاميان ارتش آمريكا در چهار پادگان نظامي موصل، بغداد، بصره و ناصريه مستقر خواهند شد.همچنين مقرر شده نيروهاي انگليسي که چندي پيش از بصره خارج شدند، در محوطه فرودگاه اين شهر مستقر شوند.

گفتني است، اقدامات ابتکاري و نتيجه‌بخش نوري‌المالکي، نخست‌وزير شيعه عراق در استقرار امنيت در شهرهاي عراق باعث تثبيت، تقويت و افزايش محبوبيت او شده است. با اين حال، گفته مي‌شود از آنجا که وي در نامه خود به سازمان ملل درخواست ادامه حضور نظاميان آمريکا در عراق را تنها براي يک سال تمديد کرده، مقامات آمريکايي از او ناراحتند.