خرید شال قطع 5 درصد از نياز گازي كشور

از روز يکشنبه (9 دي) حدود 50 درصد از مجموع واردات گاز تركمنستان كه معادل پنج درصد نياز گازي كشور بود، قطع شده است.
به گزارش ايسنا، رمضاني مدير گازرساني شركت ملي گاز ايران، با بيان اين مطلب اظهار كرد: اين پنج درصد رقم ناچيزي از نياز ايران است. تركمنستان نيز دليل كاهش صادرات گاز به ايران را مسائل فني و عملياتي اعلام كرده است.
وي با بيان اين كه به دنبال اين كاهش واردات افت فشار در برخي نقاط شمالي كشور ايجاد شده است، افزود: البته دليل اصلي افت فشار گاز، سرماي شديد و افزايش مصرف گاز در استان‌هاي شمالي و رعايت نكردن الگوي مصرف بوده است كه اميدواريم در چند ساعت آينده، اين مشكلات برطرف شود و توزيع گاز به روال سابق بازگردد. در اين راستا، قطعي گاز به صورت محدود داشته‌ايم، ولي خوشبختانه فراگير نيست، به اين منظور، ستاد بحران در استان‌ها تشكيل شده است.
قيمت يكي از دلايل احتمالي قطع گاز تركمنستان به گفته او هم‌اكنون با كاهش واردات حدود ده ميليون متر مكعب گاز در روز از تركمنستان وارد ايران مي‌شود. در اين راستا به نظر مي‌رسد موضوع افزايش قيمت گاز نيز مطرح بوده، ولي آنچه رسما از سوي تركمنستان اعلام شده، مشكلات فني بوده است.
رمضاني ادامه داد: قيمت جهاني گاز به ازاي هر متر مكعب بين بيست تا سي سنت است كه نشان مي‌دهد گاز در جهان جايگاه ويژه‌اي پيدا كرده است؛ بنابراين، يكي از دلايل قطعي گاز، مي‌تواند هشدار براي افزايش قيمت گاز باشد، ولي الزاما اين گونه نيست.
تشكيل ستاد بحران در استان‌ها وي با اعلام خبر تشكيل ستاد بحران در استان‌ها توضيح داد: تلاش مي‌شود با حذف مسائل غير ضروري ميزان گاز در حد تأمين نياز كشور باشد. هم‌اكنون امكان تأمين 465 ميليون متر مكعب گاز در روز وجود دارد كه اگر تنها 5 تا 10 درصد صرفه‌جويي شود، علاوه بر از بين رفتن هرگونه احتمال قطعي گاز، نياز ديگر بخش‌ها نيز تأمين خواهد شد.
آغاز تزريق گاز به خط پنجم تهران او با اشاره به افتتاح خط پنجم تهران كه در روز‌هاي آينده انجام خواهد شد، خاطرنشان كرد: از يك ساعت پيش، تزريق گاز به اين خط آغاز شده است كه به افزايش فشار گاز استان‌هاي تهران و سمنان كمك مي‌كند.
گازرساني به شش هزار شهر و روستا در حال حاضر مدير گازرساني شركت ملي گاز ايران با تأكيد بر اين كه هم‌اكنون گازرساني به شش هزار شهر و روستا انجام مي‌شود، تصريح كرد: دوازده پالايشگاه گاز، 26 هزار كيلومتر خطوط انتقال فشار قوي و 142 هزار كيلومتر شبكه گازرساني و 55 ايستگاه تقويت فشار مسئوليت توزيع و انتقال گاز طبيعي را بر عهده دارند. از ابتداي سال تاكنون 88 ميليارد مترمكعب گاز به بخش‌هاي مختلف مصرفي تحويل داده شده است.
تشكيل شركت گاز خودرو ايران او با اشاره به تشكيل شركت گاز خودرو ايران به عنوان يكي از شركت‌هاي فرعي شركت ملي گاز تصريح كرد: اين شركت در شرف تأسيس است كه اساسنامه آن به مرحله تصويب مجمع رسيده است. هم‌اكنون روزانه حدود سه ميليون مترمكعب گاز به خودرو‌هاي گازسوز تحويل داده مي‌شود و ساخت و بهره‌برداري از جايگاه‌هاي تك منظوره تحت كنترل شركت ملي گاز و ساخت و بهره‌برداري جايگاه‌هاي دو منظوره، بر عهده شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي است.
احتمال افزايش قيمت گاز CNG وي همچنين از بررسي افزايش قيمت گاز CNG خبر داد و افزود: بنا بر قانون امكان افزايش قيمت گاز CNG تا 50 درصد قيمت بنزين وجود دارد؛ يعني مي‌توانيم به صورت قانوني آن را تا پنجاه تومان افزايش قيمت دهيم، ولي در بررسي‌هاي اخير، قيمت 35 تومان براي هر مترمكعب CNG پيشنهاد داده شده كه تصويب نهايي آن توسط ستاد تبصره 13 انجام خواهد شد. در حال حاضر هر مترمكعب گاز CNG به جايگاه‌دار حدود هشتاد ريال فروخته مي‌شود كه آنها نيز آن را به قيمت بيست تومان به مصرف كننده مي‌دهد.
ساخت جايگاه‌هاي CNG تنها در مناطق داراي گاز پرفشار رمضاني با اعلام خبر ساخت جايگاه‌هاي جديد CNG در مناطقي كه گاز پر فشار دارند، توضيح داد: جايگاه‌هاي CNG در سه نقطه از نظر درجه‌بندي فشار ساخته مي‌شوند كه شامل خطوط انتقال گاز با فشار بين هزار تا 1300 پوند بر اينچ مربع، خطوط كمربندي شهر‌ها با فشار 250 پوند بر اينچ مربع و شبكه‌هاي شهري با فشار 60 پوند بر اينچ مربع مي‌شوند كه بيشتر جايگاه‌هاي فعلي كه داخل شهر‌ها ساخته مي‌شوند ـ به ويژه جايگاه‌هاي دو منظوره ـ تحت فشار 60 پوند بر اينچ مربع هستند كه در اوج مصرف و سرما با افت فشار روبه‌رو مي‌شوند. پيش از اين به اين موضوع توجه كافي نشده، ولي تلاش مي‌كنيم از اين پس جايگاه‌هاي CNG را در بخش‌هاي پرفشار تأسيس كنيم.
انديشيدن تدبير براي تهيه زمين جايگاه CNG وي به مشكل كمبود زمين در تهران اشاره و يادآوري كرد: بنا بر دستور قانون زمين بايد توسط بخش خصوصي تأمين شود و تجهيزات آن از طريق شركت ملي گاز به آن‌ها داده شود، ولي در شهر‌هايي مانند تهران قيمت زمين بسيار بالاست و تبديل آن به جايگاه CNG مقرون به صرفه نيست. به اين منظور، طرح‌هايي در نظر گرفته شده تا زمين سازمان‌هاي عمومي‌ مانند صنايع دفاع، ارتش و شهرداري‌ها مورد استفاده قرار گيرد.
دلايل تأخير در واگذاري شركت‌هاي گازي به بخش خصوصي مدير گازرساني شركت ملي گاز درباره واگذاري شركت‌هاي گازي به بخش خصوصي توضيح داد: قرار است كه شركت گاز استاني و پالايشگاه بيدبلند در مرحله نخست واگذار شوند، ولي با توجه به مشكلات ساختاري اين شركت‌ها پيشرفت موردانتظار محقق نشده كه دليل اصلي عدم واگذاري، سودده نبودن آن‌هاست و در اين راستا نياز به آزاد‌سازي قيمت‌ها وجود دارد.
وي خاطرنشان كرد: همچنين هم‌اكنون ميزان خوراك موردنياز آن‌ها وابسته به يك منبع اختصاصي است و شركت‌ها بايد انعقاد قرارداد بلندمدت از تأمين خوراك خود مطمئن شوند كه هنوز اين موضوع در حال بررسي است.
به گفته او بيشتر شركت‌هاي گاز استاني در حال گسترش هستند و توجه ناكافي نسبت به تأمين درآمد‌هاي آن‌ها ممكن است موجب شود اين توسعه مورد نياز پس از خصوصي‌سازي محقق نشود. به همين دليل، به تازگي دستور داده شده راهكار‌هاي ديگري غير از واگذاري مانند واگذاري مديريت و امثال آن بررسي شود كه در حال انجام آن‌ها هستيم. در اين باره هفت شركت ديگر هم براي مرحله دوم آماده و معرفي شده بود كه هيأت عالي واگذاري تصميم گرفت درباره آن‌ها پس از تصميم‌گيري درباره پنج شركت مرحله اول نظر دهد.
افزايش 10 درصدي رشد مصرف گاز در سال جاري وي با اشاره به افزايش 10 درصدي رشد مصرف گاز در سال جاري نسبت به سال گذشته از افزايش 14 درصدي ميزان دريافت گاز طي امسال خبر داد و گفت: افزايش دريافت شامل افزايش توليد و افزايش واردات مي‌شود.
به گزارش ايسنا، رمضاني با اشاره به تغييرات قيمت پلكاني گاز در ماه‌هاي گذشته توضيح داد: قيمت گاز پلكاني از 20 اسفند 85 به مرحله اجرا رسيد كه بر پايه آن، ده دهك اول با قيمت ثابت صد ريال به ازاي هر مترمكعب گاز دريافت مي‌كردند و پس از آن دهك‌هاي 8، 9 و 10 به صورت پلكاني شامل جريمه مي‌شدند، ولي بنا بر اين تغيير قرار شد دهك اول و دوم كه شامل 2.5 ميليون خانوار از مجموع 13.5 ميليون خانوار تحت پوشش گاز هستند، قيمت گاز را با تخفيف معادل 45 ريال به ازاي هر مترمكعب گاز دريافت كنند. سپس دهك‌هاي سوم تا هفتم با قيمت صد ريال به ازاي هر متر مكعب و دهك هشتم به بعد به صورت پلكاني شامل جريمه شوند كه در نهايت به هفتاد تومان به ازاي هر مترمكعب خواهد رسيد.
قيمت قانوني هر متر مكعب گاز 71 تومان وي قيمت قانوني هر متر مكعب گاز در سال 86 را 71 تومان اعلام كرد و افزود: پيش‌بيني مي‌شود با توزيع صورت حساب‌هاي جديد بين مردم كه مقايسه مصرف گاز در ماه‌هاي سال 86 و 85 به همراه قيمت‌هاي پلكاني كه روي آن‌ها درج شده، تأثير زيادي در شيوه مصرف شهروندان بگذارد. البته هنوز قيمت پيشنهادي براي تعرفه گاز در سال 87 ارايه نشده و منتظريم چهارچوب كلي بودجه به شركت داده شود.
او با تأكيد بر اين كه از نظر سخت‌افزاري شركت ملي گاز آمادگي دارد، تعرفه‌ها را به صورت شهرستاني تعيين كند توضيح داد: زيرا برخي استان‌ها نسبت به دسته بندي استان موردنظر در گروه‌هاي مشخص شده معترض هستند كه به اين منظور كارگروهي از شركت‌هاي ملي گاز سازمان هواشناسي و حمايت از مصرف و توليدكنندگان تشكيل شده تا با در نظر گرفتن شرايط آب و هوا به تفكيك تعرفه‌هاي استان‌ها را مورد بررسي قرار دهند. ‌هم‌اكنون 340 شهرستان در كشور وجود دارد.
فقط دهك ده مشمول جريمه وي در ادامه خاطرنشان كرد: با وجود اين كه بنا بر الگوي مصرف قرار است سه دهك 8، 9 و 10 شامل جرايم پلكاني شوند، ولي با توجه به اين كه حدود سه سال قيمت گاز ثابت بوده و تصور مي‌شد در صورت اعمال اين الگو مشكلاتي براي شهروندان ايجاد شود، در حال حاضر تنها دهك ده، مشمول جريمه مي‌شود.
رمضاني با بيان اين كه در حال حاضر، معادل پنج ميليون بشكه نفت خام انرژي در كشور مصرف مي‌شود، توضيح داد: دو ميليون بشكه نفت خام و معادل سه ميليون بشكه نفت خام در كشور گاز مي‌سوزد كه سرانه مصرف هر ايراني دوازده ليتر در روز است كه شرايط هشداردهنده‌اي را ايجاد كرده، زيرا شدت انرژي در كشور حدود 1.7 تن معادل نفت خام است.
او با اشاره به همكاري‌هاي بين وزارت نيرو و نفت توضيح داد: اوج مصرف برق در تابستان است كه پس از اطلاع‌رساني گسترده، امسال برق كشور، نه ‌تنها با كمبود روبه‌رو نشد، بلكه حادثه‌اي هم وجود نداشت. همچنين جلساتي بين وزارت نيرو و شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي براي هماهنگي تأمين سوخت زمستاني نيروگاه‌ها انجام شد. به اين ترتيب، در ماه آذر روزانه، چهل ميليون متر مكعب گاز و حتي كمي بيشتر طبق تعهد به نيروگاه‌ها داده شده است. قرار است در ماه‌هاي دي و بهمن روزانه سي ميليون متر مكعب گاز به آنها تحويل داده شود كه اميدواريم همچون آذر طبق وعده عمل شود.
وي با اعلام خبر وارد شدن نخستين محموله گاز پالايشگاه ايلام به خط لوله در اواخر هفته گذشته گفت: هم‌اكنون مراحل تست انجام مي‌شود كه اميدواريم به تدريج ميزان گاز تزريقي بيشتر شود تا به برنامه برسد.