خرید شال اعلام جزئیات سربازی نخبگان

جزييات تسهيلات سربازي نخبگان و استعدادهاي درخشان و عناوين مشمولان اين تسهيلات از سوي بنياد ملي نخبگان اعلام شد.
به گزارش مهر، تسهيلات خدمت نظام وظيفه به نخبگان و استعدادهاي برتر بر پايه دستور كار بنياد ملي نخبگان شامل معافيت تحصيلي در همه مقاطع تحصيلي که هماره توسط مشمول گذرانده مي‌شود، خدمت نظام وظيفه با انجام دوره آموزش نظامي به اضافه پژوهش در قالب پروژه تحقيقاتي براي نيروهاي مسلح يا موضوعات مورد نياز کشور و دريافت کارت پايان خدمت مي‌شود.
بنا بر اين دستور‌ كار، موضوع و مدت زمان لازم براي انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي تا سقف مدت خدمت نظام وظيفه توسط ستاد کل نيروهاي مسلح با توجه به رشته تحصيلي و سوابق علمي مشمولان با هدايت يا همکاري استادان متخصص دانشگاهي تعيين مي‌شود.
همچنين انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي توسط مشمولان نظام وظيفه همزمان با تحصيل در دوره کارشناسي ارشد، دکتري و پسادکتري در صورت تأييد استاد راهنما مجاز خواهد بود.
مجوز خروج از کشور نيز براي ادامه تحصيل در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاه‌هاي معتبر خارجي، شرکت در همايش‌ها و مسابقات علمي و در دوره فرصت مطالعاتي بدون گذاشتن وديعه براي نخبگان داراي شرايط، بخش ديگري از تسهيلات نظام وظيفه به شمار مي‌آيد.
به گزارش مهر، بدين ترتيب نفرات نخست تا سوم المپيادهاي معتبر علمي و بين‌المللي دانش‌آموزي و دانشجويي با تأييد وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پروش، نفرات نخست تا سوم المپيادهاي معتبر علمي دانش‌آموزي کشور با معرفي وزارت آموزش و پروش، برگزيدگان مسابقات و جشنواره‌هاي علمي معتبر داخلي و خارجي از قبيل جشنواره بين‌المللي خوارزمي، جوان خوارزمي، علوم پزشکي رازي، فارابي با معرفي وزارتخانه‌هاي و تأييد بنياد ملي نخبگان مشمول اين تسهيلات مي‌شوند.
برگزيدگان مخترعان، مکتشفان ايراني که اختراع و اکتشاف آنان در مراجع ذيصلاح داخلي و خارجي به ثبت رسيده باشد با تأييد بنياد، برگزيدگان نفرات نخست تا سوم مسابقات معتبر قرآني داخلي و بين‌المللي با تأييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تأييد بنياد نيز بخش ديگري از افرادي هستند که در اساسنامه بنياد ملي نخبگان مي‌توانند از تسهيلات استنفاده کنند.
بنياد ملي نخبگان همچنين رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري کارشناسي از ميان صد نفر اول براي رشته‌هاي رياضي و فيزيک، پنجاه نفر اول براي رشته‌هاي علوم تجربي، پنجاه نفر اول براي رشته‌هاي علوم انساني و بيست نفر اول براي رشته‌هاي هنر را که معدل کل دوره کارشناسي آنان حداقل باشد، مشمول استفاده از تسهيلات سربازي مي‌داند.
برگزيدگان از ميان نفرات اول دانش‌آموخته رشته‌هاي دانشگاهي ( کارشناسي و بالاتر) داخل کشور با معرفي وزارتخانه‌هاي بهداشت و علوم نيز با احراز برخي شرايط، مي‌توانند از تسهيلات سربازي استفاده کنند.
برگزيدگان از ميان آفرينندگان آثار بديع و ارزنده هنري در حوزه‌هاي موسيقي، نقاشي، هنرهاي تجسمي، نمايشي، معماري و … با معرفي فرهنگستان هنر و انتخاب بنياد نيز جزو مشمولان هستند.