خرید شال الهام: ناجا مربوط به قوه‌قضائيه است، نه دولت

سخنگوي دولت با بيان اينكه نيروي انتظامي ضابط و تابع سياست‌ها و دستورالعمل‌هاي قضايي است، گفت: دولت وارد حوزه‌ آنها نمي‌شود.

به گزارش فارس، غلامحسين الهام سخنگوي دولت صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبري خود با خبرنگاران داخلي و خارجي در پاسخ به سؤالي در خصوص اينكه لايحه بودجه سال 87 در چه زماني و با چه تعداد رديف به مجلس ارائه خواهد شد؟ اظهار داشت: انشاءالله با شروع كار مجلس در هفته آينده لايحه بودجه سال 87 با اصل شفاف بودن تقديم مجلس خواهد شد.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص اينكه مباحثي درباره طرح ارتقاء امنيت اجتماعي و انتقادات دولت به اين طرح مطرح مي‌شود، گفت: شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوبه‌اي در سال 76 به تصويب رساند كه براساس آن اصول و مباني عفاف را مشخص كرد كه در آن جا نكات اساسي بحث شده و آن چه كه در جهت مباحث اصولي بوده به تصويب رسيده است.
الهام با بيان اينكه اين مصوبه يك جور سياستگذاري است، خاطرنشان كرد: متولي اين مصوبه همه دستگاه‌ها هستند و ما اعتقاد داريم امور فرهنگي جزء مسائل جامعه است و در يك بخش خلاصه نمي‌شود.

سخنگوي دولت با بيان اينكه نيروي انتظامي ضابط و تابع سياست‌ها و دستورالعمل‌هاي قضايي است و ما وارد حوزه‌ آنها نمي‌شويم، افزود: براساس مصوبه سال 76 شوراي عالي انقلاب فرهنگي دولت بر پيگيري جامع مصوبه تاكيد دارد.
وي با تاكيد بر اينكه همه دستگاه‌ها بايد به اين سياست‌ها پايبند باشند چرا كه مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي لازم الاجرا است، گفت: بخش‌هاي فرهنگي و آموزشي در اين بين نقش ويژه‌اي دارند.
الهام در ادامه با بيان اينكه آقاي رئيس جمهور از وزير كشور خواست كه نيروي انتظامي طرح خود را در اين زمينه ارائه دهد، اظهار داشت: اما هنوز هيچ طرحي از سوي نيروي انتظامي ارائه نشده است و اگر آنها مي‌خواهند به عنوان ضابط قضايي انجام وظيفه كنند عملكرد آنها خارج از مديريت دولت است.
سخنگوي دولت اضافه كرد: نيروي انتظامي دو شأن دارد كه يكي شأن اجرايي، اداري و ديگري شأن قضايي و امنيتي است كه با ناهنجاري‌هاي مجرمانه برخورد مي‌كند كه بايد با نظر و مديريت دستگاه قضايي باشد.

وي با اشاره به اينكه ما از نيروي انتظامي خواسته‌ايم كه طرح جامع خود را در خصوص ارتقاء امنيت اجتماعي به دولت ارائه دهد، خاطرنشان كرد: اين گونه مباحث يك بسته فرهنگي به هم پيوسته است و نيروي انتظامي تنها نمي‌تواند در اين زمينه اقدام كند بلكه رسانه‌ها، مراكز آموزشي و صدا و سيما نيز نقش كليدي در اين بخش دارند.
الهام در پاسخ به سؤال ديگري درباره اينكه گفته مي‌شود دولت به برخي از عملكردهاي صدا و سيما انتقاد دارد، اظهار داشت: در خصوص موضع فرهنگ سازي، ترويج مباني فرهنگي و اعتقادي و اخلاقي صدا و سيما مي‌تواند نقش اول و تاثيرگذاري را ايفا كند.

سخنگوي دولت همچنين در پاسخ به سؤال ديگري در مورد اينكه چه زماني وزير جديد آموزش و پرورش به مجلس معرفي مي‌شود، گفـت: معرفي وزير به مجلس يك سقف زماني محدودي دارد كه با نزديك شدن به زمان بررسي بودجه در مجلس تمام تلاش دولت اين است كه به وظايف نمايندگان در رسيدگي به بودجه خدشه‌اي وارد نشود اما مطمئنا ظرف مدت قانوني وزير آموزش و پرورش به مجلس معرفي خواهد شد.
الهام در پاسخ به پرسشي درباره اينكه گفته مي‌شود مجلس با شاكله بودجه‌اي كه دولت مي‌خواهد آن را به مجلس دهد، مخالف است، خاطرنشان كرد: وظيفه دولت تدوين و تنظيم بودجه و وظيفه مجلس تصويب آن است چرا كه بودجه مهم‌ترين سند مديريت كشور در تامين دخل و خرج كشور مي‌باشد.
وي اضافه كرد: مجلس هيچ وقت لايحه دولت را رد نمي‌كند بلكه آن را مي‌پذيرد اما خود در مورد اين لايحه تصميم خواهد گرفت.