خرید شال رضايي: رسانه ملي جامعه را با چشم‌انداز آشنا کند

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در نشستي با مديران و برنامه‌سازان شبکه يک سيما، وظيفه رسانه ملي را ايجاد درک ملي از سند چشم‌انداز توسعه در جامعه عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاري مهر، روابط عمومي شبکه اول اعلام کرد: روز گذشته نشست سند چشم‌انداز بيست ساله با حضور دکتر محسن رضايي، مديران و برنامه‌سازان شبکه يک و چند نفر از رؤساي کميسيون‌هاي تخصصي مجمع تشخيص مصلحت نظام، در سالن آمفي تئاتر شبکه اول برگزار شد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به نقش اساسي و تعيين‌کننده رسانه ملي در تحقق سند چشم‌انداز بيست ساله گفت: رسانه ملي بايد درکي مشترک و فراگير از افق ايران 1404 در همه ايران به وجود آورد و تا اين درک ملي به دست نيايد، باور و عزم ملي مورد نياز براي تحقق اين سند ملي حاصل نخواهد شد و اين چشم‌انداز به هدف خود نخواهد رسيد.
رضايي با تشکر از پيشگامي دست‌اندرکاران شبکه يک سيما درباره برگزاري اين نشست و با بيان اين‌که آگاهي مردم از سند چشم‌انداز بيست ساله ايران و نقش و پيامدهاي آن چندان کافي نيست، گفت: اطلاع‌رساني و نظارت عمومي، از جمله مسئوليت‌هاي سنگين رسانه ملي در مسير تحقق اين سند ملي است.
وي با اشاره به اين‌که رسانه ملي با حساسيتي که نسبت به تحقق اين سند آرماني دارد، مي‌تواند اين سند ملي را به يک خواست و عزم ملي تبديل کند، افزود: رسانه ملي بايد اطلاع‌رساني و نظارت عمومي را در دستور کار قرار دهد و الگوهايي مناسب را در اين زمينه ايجاد و همگاني‌سازي کند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره ضرورت و چرايي چشم‌انداز و افق واحد در سياست‌هاي کلان اظهار داشت: امروز ضرورت انسجام و يکپارچگي سياست‌هاي کلان، بيش از هر دوره ديگر احساس مي‌شود. براي معنابخشي و کارآمدي سياست‌هاي کلان کشور لازم بود سياست‌هاي کلي در يک جهت و افق معين زماني طراحي شود.
دکتر رضايي با اشاره به چشم‌انداز دوره‌هاي تاريخي کشور ادامه داد: در دوره و عصر امام خميني (ره)، چشم‌انداز نظام، تشکيل جمهوري اسلامي، استقلال، آزادي و مردم سالاري بود، در حالي که در عصر پس از امام (ره) عمدتا چشم‌انداز در چهارچوب حفظ وضع موجود؛ يعني حفظ استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ديده مي‌شد.
وي با يادآوري اين‌که استراتژي حفظ وضع موجود به هيچ وجه ما را به حفظ جمهوري اسلامي و استقلال و آزادي نمي‌برد، گفت: ما بايد پيشرفت کنيم و براي اين کار نياز به يک انقلاب جديد داريم. اين انقلاب به عنوان «موج دوم انقلاب اسلامي» است. اين انقلاب، تحول اقتصادي و اجتماعي را مد نظر قرار داده و هدف آن برطرف کردن فقر، بيکاري، تورم و عقب‌ماندگي است.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به برخي شاخص‌هاي اقتصادي کنوني خاطرنشان ساخت: ما از نظر تورم و بيکاري در منطقه مقام نخست را داريم، ضمن آن‌که از نظر رشد اقتصادي و گسترش انساني در رتبه پنجم منطقه و از نظر درآمد سرانه نيز در جايگاه ششم در بين کشورهاي منطقه هستيم. تحول اقتصادي و اجتماعي چشم‌انداز ايران 1404 مي‌خواهد در مفهوم توسعه، فعاليت ملي و در همه لايه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تحول ايجاد کند.
وي توسعه و هويت را دو عنصر کليدي سند چشم‌انداز بيست ساله توصيف کرد و گفت: اول بودن اقتصاد کشور، الهام‌بخش بودن و كارا بودن و سازنده بودن، شعاع اين چشم‌انداز به شمار مي‌رود. اين چشم‌انداز يک تصوير آرماني قابل تحقق از ايران آينده است که به يک خواست و باور ملي و همگاني تبديل شده و تلاش‌هاي فردي و گروهي را در اين جهت همسو کرده و توانايي رهبران و مديران در مديريت بر چالش‌ها را تقويت مي‌سازد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام توسعه يافتگي و اقتصاد اول منطقه شدن را از اساسي‌ترين پيامدهاي اين چشم‌انداز برشمرد و يادآور شد: در صورت تحقق اين چشم‌انداز، ايران نه تنها از نظر علمي و فناوري در منطقه اول خواهد بود، بلکه ثبات و امنيت پايدار در کشور و منطقه برقرار و بيکاري و تورم در جامعه کنترل مي‌شود، درآمد سرانه چهار برابر افزايش مي‌يابد و هر خانواده ايراني داراي يک خانه خواهد بود.
وي استقرار دولت کارآمد، بلوغ آزادي و مردمسالاري و رشد عدالت و تأمين حقوق شهروندي را از جمله پيامدهاي ديگر تحقق اين چشم‌انداز عنوان کرد و گفت: در کنار اين پيشرفت‌ها، ايران در سال 1404 مي‌تواند تبديل به يک قدرت منطقه‌اي شود.
در اين مراسم، عليرضا برازش مدير شبکه يک برگزاري اين نشست را گام مهمي در راستاي تحول برنامه‌سازي با هدف تحقق اهداف چشم‌انداز توصيف کرد و افزود: بنا بر نظرسنجي که اسفند ماه 85 توسط صدا و سيما انجام شده، 77 درصد مردم عنوان کرده‌اند، چيزي قابل توجه از سند چشم‌انداز نشنيده‌اند.
وي با اشاره به اين بخش از نظرسنجي که 88 درصد از کساني که اعلام کرده‌اند درباره سند چشم‌انداز اطلاعاتي دارند، اظهار داشته‌اند: اين اطلاعات را از صداوسيما گرفته‌اند، گفت: اين يافته‌ها به اين معني است که مسئولان امر بايد صدا و سيما را پشتيباني کنند تا صدا و سيما بتواند مردم را با سياست‌ها و افق‌هاي سند چشم‌انداز بيست ساله همراه کند. بي‌شک نتيجه اعمال اين سياست، مطالبه اهداف سند چشم‌انداز از سوي مردم است.
برازش افزود: تا مردم از سند چشم‌انداز اطلاع نداشته باشند، عزمشان براي تحقق اين چشم‌انداز جزم نخواهد شد. 82 درصد مردم در اين نظرسنجي اعلام کرده‌اند علاقه دارند درباره چشم‌انداز بدانند، اما بستر لازم براي اين دانستن وجود ندارد. قرار است، هفتاد ميليون ايراني اين سند ملي را عمل کنند و تا مردم آن را مطالبه نکنند و تا تحقق افق ايران 1404 تبديل به يک دغدغه ملي نشود، تحقق اين چشم‌انداز آسان نخواهد بود.