خرید شال براي اولين بار: نفت، بشكه‌اي 100 دلار

براي نخستين بار نفت خام با قيمت صد دلار براي هر بشکه معامله شد.
بورس تجاري نيويورک (نايمکس/ Nymex) تأييد کرده که مبادله‌اي با بهاي صد دلار براي ماه فوريه ميلادي انجام شده است.
کارشناسان اقتصادي، علت گذشتن قيمت نفت از رقم نمادين صد دلار را به نگراني موجود از خشونت‌هاي جاري در نيجريه و کاهش عرضه در آمريکا نسبت داده‌اند.
با اين همه، فروش نفت به بهاي بشکه‌اي صد دلار، تعجب برخي ناظران را برانگيخته، چرا که به گفته آنها در زمان انجام اين معامله، بهاي نفت سبک شيرين براي تحويل در ماه فوريه نزديک به صد دلار نبوده است.
بنا به گزارش‌ها،‌ اندکي پس از انجام اين معامله، قيمت نفت کاهش داشته و نود و نه دلار و چهل و شش سنت براي هر بشکه به فروش رفته است.
بهاي نفت خام در سال 2007 ميلادي سير صعودي داشت که از دلايل عمده آن، افزايش تقاضا، به ويژه در کشورهاي چين و هند گفته مي‌شد.
اين در حالي است که کشورهاي عضو اوپک، دليل افزايش کم‌سابقه بهاي نفت در سال گذشته ميلادي را گمانه‌زني‌ها در بازار جهاني مي‌دانند و هرگونه کمبود عرضه را رد مي‌کنند.
برخي کارشناسان مي‌گويند: قيمت نفت در اوايل دهه هشتاد ميلادي با وجود فاصله زياد تا رقم صد دلار، چيزي معادل يک صد دلار در اوضاع کنوني بوده است.
روز چهارشنبه (دوم ژانويه) طلا نيز به بالاترين قيمت خود رسيد و هر اونس آن با رقمي بيش از هشتصد و پنجاه و پنج دلار مبادله شد.
 
بالاترين قميت طلا در گذشته، مربوط به دهه هشتاد ميلادي است که براي مدتي بهاي هر اونس در بازارهاي جهاني به هشتصد و پنجاه دلار رسيده بود.
ناظران افزايش قيمت طلا را با نا آرامي‌هاي اخير پاکستان و ضعيف شدن واحد پول دلار مرتبط دانسته‌اند.