خرید شال ديدار روحانيان و طلاب يزد با رهبر انقلاب

آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر انقلاب اسلامي در ديدار صدها نفر از علما، فضلا، روحانيان و طلاب استان يزد با اشاره به بروز مسائل پيچيده اقتصادي، ‌مالي، ‌سياسي و اجتماعي،‌ نياز جامعه امروز به دانش دين را بيشتر از گذشته دانستند و بصيرت، وسيع‌نگري، پارسايي، تقويت بنيه علمي و پاسخگويي به نيازهاي همه قشرهاي مردم را ضروريات امروز روحانيت برشمردند.
به گزارش واحد مرکزي خبر، ايشان تقويت پشتوانه علمي حوزه‌ها را براي تبيين مفاهيم عميق ديني و پاسخگويي به نيازها و موضوعات جديد کشور و جامعه لازم دانستند و خاطر نشان کردند: بايد صاحب‌نظراني که داراي بنيه قوي فقهي و نگاه امروزي به مسائل هستند، با تلاش دوچندان و تکيه بر فقه و مبادي فقهي، به تبيين مسائل گوناگون و پاسخگويي ديني به اين نيازهاي جديد بپردازند.
ايشان رشد و تقويت استخوان‌بندي و بنيه علمي حوزه‌ها را امري ضروري برشمردند و با اشاره به رويش مبارکي که در حوزه علميه ديده مي‌شود، افزودند: اين رويش خجسته، بايد گسترش يابد، به گونه‌اي که پس از مدت زماني مشخص، در همه شهرهاي کشور، مجتهداني با تراز بالا براي گسترش دانش دين حضور داشته باشند که اين کار نياز به تقويت توان علمي حوزه‌ها دارد.
آيت‌الله خامنه‌اي، وسيع‌نگري را از ديگر نيازهاي روحانيان و حوزه‌هاي علميه دانستند و با اشاره به خدمت بسيار ارزشمند امام راحل عظم‌الشأن مبني بر مطرح کردن مسائل جامعه و جهان در حوزه‌هاي علميه افزودند: اگر روحاني از وسيع‌نگري برخوردار نباشد، مصاديق واقعي احکام و اوامر الهي را نمي‌شناسد و اين آيات سعادت بخش را در ابعادي محدود و کوچک، منحصر مي‌سازد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در همين زمينه، به بحث امر به معروف و نهي از منکر پرداختند و افزودند: مصداق کامل و تمام امر به معروف،‌ ايجاد جامعه و حکومت اسلامي و مصداق کامل نهي از منکر، نهي از يک جامعه طاغوتي است، اما در صورت نبود وسيع نگري، اين حکم عظيم خداوند، در مسائل جزيي خلاصه خواهد شد.
ايشان بصيرت را ديگر ويژگي لازم روحانيت برشمردند و خاطرنشان کردند: روحاني مفيد، يعني روحاني بصير، چرا که اگر بصيرت نباشد، شخص در تشخيص جايگاه خود و موقعيت دشمن، اشتباه مي‌کند و همان‌گونه که متأسفانه در مسائل سياسي، ديني و اجتماعي بارها اتفاق افتاده است، جبهه خودي را مورد حمله قرار مي‌دهد.
مقام رهبري تأکيد کردند: طلبه نمي تواند و نبايد تنها به مطالعه در حجره بسنده کند، بلکه بسيار مهم و ضروري است که از مسائل داخلي و جهاني، جريانهاي سياسي، منفذهاي احتمالي نفوذ دشمن و ديگر مسائل مهم، به خوبي آگاه باشد.
ايشان، گسترش و تنوع مخاطبان روحانيت را مورد اشاره قرار دادند و خاطرنشان کردند: نبايد تنها با بسنده كردن به ظاهر افراد، آنها را بي‌نياز و بي‌اعتنا به دين فرض کرد، بلکه بايد آحاد مردم را مخاطبان روحانيت دانست و براي تبليغ دين در ميان آنان آمادگي‌هاي لازم را به دست آورد.
رهبر انقلاب اسلامي، کشف و درک جوهره دينداري ملت ايران را از برکات و درس‌هاي بزرگ امام خميني ـ رضوان الله تعالي عليه‌ـ برشمردند و با اشاره به اعتماد مستمر و عميق امام راحل به مردم افزودند: مردم امروز نيز به «قرآن و دين و روحانيت» علاقه‌مندند و روحانيان بايد با اتکا نکردن به سخنان تکراري براي همه قشرها و سطوح گوناگون فکري، حرف‌هاي نو و جذاب داشته باشند.
ايشان در همين زمينه، بازخواني پياپي و تفکر در آثار و افکار استاد شهيد مرتضي مطهري را براي مبلغان و طلاب، لازم و واجب دانستند.
آيت‌الله خامنه‌اي، پارسايي را در کنار علم و دانش، ديگر ويژگي لازم روحانيت برشمردند و خاطر نشان کردند: روحانيت بايد به گونه‌اي عمل کند که مردم حرص نزدن درباره دنيا را در رفتار او کاملا ببينند و دستيابي به اين خصوصيت نيازمند تهذيب و افزايش معنويت است.
رهبر انقلاب اسلامي، گسترش ارتباط متقابل و صميمانه روحانيت و دستگاه مديريت کشور به ويژه مديرت اجرايي را نيز مورد تأکيد قرار دادند.
ايشان در بخش ديگري از سخنانشان، استان يزد را دارالعباده و دارالعلم خواندند و با تجليل از علماي برجسته و شخصيت‌هاي گرانقدر ديني اين منطقه افزودند: يزد خاستگاه علم دين بوده است و روحانيت و طلاب استان بايد سطح علمي آن را به نقطه درخشاني برسانند که از گذشته تا امروز ما به آن افتخار مي‌کنيم.
ايشان با بزرگداشت ياد شهيد آيت‌الله صدوقي،‌ مرحوم آيت‌الله خاتمي و مرحوم آيت‌الله اعرافي افزودند: اين سه عالم جليل‌القدر، منطقه يزد هر يک ويژگي‌هاي برجسته‌اي داشتند و طلاب جوان بايد با پشتکار و تلاش مضاعف، راه آنان را ادامه دهند.
در آغاز اين ديدار، حجت‌الاسلام و المسلمين صدوقي امام جمعه يزد و نماينده ولي فقيه در استان با اشاره به تلاش حوزه علميه يزد در تربيت طلاب فاضل و توانا گزارشي از وضع اين حوزه علميه بيان کرد.