خرید شال قرارداد تبادل اسرا ميان اسرائيل و حماس

يک منبع نزديک به تشکيلات خودگردان فلسطين از وجود قراردادي براي تبادل اسرا ميان رژيم اسرائيل و جنبش حماس خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از پايگاه اينترتي محيط، اين قرارداد پيش از اواخر ماه جاري به پايان خواهد رسيد و بخشي از قراردادهايي است که شامل توقف شليک موشک‌هاي گردان‌هاي قسام شاخه نظامي جنبش حماس (به تلافي حملات صهيونيست‌ها)، ترورها و بازگشايي گذرگاه‌هاي نوارغزه خواهد بود.
اين منبع افزود: درباره اصل تبادل که مبتني بر قرارداد تاريخي به نام «قرارداد جبريل» در ماه مي 1985 است، توافق ايجاد شده است. به موجب اين قرارداد 450 اسير فلسطيني در برابر «گلعاد شاليت» نظامي به اسارت گرفته شده توسط مبارزان فلسطيني آزاد خواهند شد تا اينکه اسرائيل به طور غير الزام‌آور، زنان، کودکان و نمايندگان و وزيران مجلس قانونگذاري فلسطين را به طور يکجانبه آزاد خواهد کرد.
به گفته وي، اسرائيل اين افراد را در چهارچوب نشان دادن حسن نيت خويش و با هدف تقويت جايگاه ابومازن، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، به ويژه پس از انجام قرارداد تبادل اسرا با (گلعاد شاليت) آزاد خواهد کرد.
اين منبع در ادامه گفت: در مذاکرات جاري ميان حماس و رژيم اسرائيل که با ميانجيگري مصر انجام مي‌شود، اختلافاتي است که مخالفت حماس با موضع اسرائيل مبني بر ارايه ليستي شامل اسامي هزار و پانصد اسير فلسطيني از سوي حماس و انتخاب دويست اسير از اين ليست از سوي اسرائيل و 250 نفر ديگر از سوي حماس از جمله اين اختلافات به شمار مي‌رود.
به گفته اين منبع، اسرائيل با آزادي بيست نفر از اسراي پيشنهادي حماس همچون «ابراهيم حامد» و «عباس سيد» رهبران انتفاضه دوم فلسطيني‌ها مخالف است و جنبش حماس نيز تا حدودي با مستثني کردن اين بيست اسير فلسطيني از آزادي، با هدف اعطاي فرصت به اسرايي که مدت طولاني در اسارت به سر برده‌اند، موافق است.
وي افزود: با پايان يافتن اصلاح معيارهاي ويژه اسرائيل درباره آزادي اسرا در ده روز، کار بررسي انطباق آن با ليست اسراي پيشنهادي از سوي حماس، آغاز خواهد شد.