خرید شال چالش ميزباني ايران در مسابقات بین المللی واقعی است؟

در حالي كه مسئولان فدراسيون تكواندو، از ميزباني مسابقات تكواندو قهرماني نوجوانان آسيا و جام باشگاه‌هاي آسيا خبر مي‌دهند و تلاش خويش را براي به دست آوردن ميزباني مسابقات جام جهاني تكواندو 2009 بازگو مي‌كنند، در برخي رشته‌هاي ورزشي از جمله كشتي، رايزني‌هايي براي كسب اين نوع ميزباني با تشكيلات جهاني آن در حال بررسي است، اما درباره امكان برگزاري اين رقابت‌ها در كشورمان اختلافاتی وجود دارد.به گزارش خبرنگار ورزشي «»، با توجه به آن‌كه پيكارهاي قاره‌اي و جهاني بسياري از رشته‌هاي ورزشي مختلط برگزار مي‌شود، ايران قادر به ميزباني اين رشته‌ها نيست .

اما در حالی که برخی منابع می گویند ميزباني به دست آمده نيز احتمالا با توجه به مخالفت فدراسيون‌هاي جهاني پيرامون برگزاري مجزاي رقابت‌هاي مردان و زنان، از ايران گرفته مي‌شود، برخی کارشناسان این امر را رد می کنند.
 
به گفته این منابع، برخي كشورها در طرح برگزاري مختلط مسابقات ورزشي را به فدراسيون‌هايي چون كشتي تحميل كرده‌اند و مسابقات قهرماني جهان در رشته كشتي از چندي پيش مختلط برگزار مي‌شود؛ به گونه‌اي كه روي يك تشك، دوبنده‌پوشان مرد سرشاخ مي‌شوند و روي تشك ديگر، بانوان به مصاف هم مي‌روند. اين در حالي است كه ايران قصد ميزباني اين مسابقات را دارد و آن را دنبال مي‌كند.
 
رئيس فدراسيون بين‌المللي كشتي (فيلا) پس از چندين بار رايزني و جلسه، موافقت شفاهي خود را با برگزاري رقابت‌هاي جهاني 2010 در ايران اعلام كرده است، اما فيلا معتقد است رقابت‌هاي كشتي زنان نيز بايد در كشور برگزار كننده مسابقات مردان انجام شود؛ اما باتوجه به شرايط ايران، ظاهرا فدراسيون جهاني مخالفتي با برگزاري كشتي زنان در سالني غير از سالن مردان، ندارد.  
 
در این حال یک کارشناس حقوقی فدراسیونهای ورزشی به خبرنگار «» گفت: هیچ قانونی برای عدم میزبانی ایران وجود ندارد
وی گفت: طبق تقویم مسابقات کشتی در سال 2008 و همچنین آیین نامه درخواستهای فیلا برای کشورهای کاندیدا که قصد برگزری مسابقات کشتی قهرمانی بزرگسالان آسیا را دارند و همچنین آیین نامه عمومی فیلا برای مسابقات قهرمانی و رقابتهای بین المللی فیلا مصوب 20 دسامبر سال 2005 که برای مسابقات المپیک و مسابقات قاره ای و مسابقات منطقه ای و قهرمانی جهان و جام جهانی کشتی را دارند، لزومی برای برگزاری همزمان مسابقات کشتی زنان و مردان وجود ندارد.
 وی توضیح داد: مسابقات کشتی فیلا در رشته های هفت گانه زیر انجام می شود: 1- کشتی آزاد 2- کشتی فرنگی 3-کشتی سنتی 4- کشتی سامبو 5- کشتی ساحلی 6- کشتی چنگکی 7- کشتی زنان و کشورهای عضو و کاندیدا که می خواهند 7 رشته را با هم یا تک تک برگزار کنند، طبق اساسنامه فیلا و آیین نامه های فوق الذکر هیچ گونه محدودیتی ندارند. لذا هر کشوری می تواند تقاضای برگزاری یک رشته یا چند رشته را بنماید.
 
همچنین ایران در سال 2008 طبق جدول فیلا میزبان دو رقابت بین المللی در تاریخ 7-8 فوریه در شهر قم و 5-6 ژوئن سال 2008 در شهر بندرعباس است و ایران در کلیه رده های سنی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان در رشته های فرهنگی و آزاد می تواند میزبان باشد و طبق آیین نامه های فوق الذکر هیچگونه محدودیتی در این زمینه ندارد.
 
این گزارش می افزاید: تكواندو يكي از رشته‌هايي است كه بدون در نظر گرفتن اين مسائل، نسبت به اخذ اين ميزباني‌ها اقدام نموده است. در رقابت‌هاي قاره‌اي تكواندو روي يك شياپ چانگ، رقابت‌هاي بانوان و روي يك شياپ چانگ ديگر، مسابقات مردان پيگيري مي‌شود.با اين تفاسير، علاوه بر تكواندو كه براي قهرماني در دو رويداد فوق برنامه‌ريزي مي‌كرد، بسياري از رشته‌‌ها اين فرصت را از دست خواهند داد و با توجه به مسائل شرعي و عرف نظام جمهوري اسلامي ايران، بايد ديد و منتظر بود آيا مسولان ايراني خواهند توانست فدراسيون‌هاي جهاني را مجاب به برگزاري رويدادهاي آسيايي و جهاني با ميزباني ايران و قبول هنجارهاي اجتماعي و فرهنگي و برگزاري مسابقات زنان و مردان در سالن‌هاي مجزا نمايند.به باور برخي صاحب‌نظران، برخي كشورها با هدف اين‌كه ايران و كشورهاي اسلامي فرصت ميزباني مسابقات قهرماني جهان را از دست بدهند، اين قانون را به فدراسيون جهاني كشتي (FILA) و برخي فدراسيون‌ها بدون در نظر گرفتن هنجارهاي فرهنگي و اجتماعي برخي كشورها از جمله مسلمان، تحميل كرده‌اند تا به نوعي، جهان اسلام را از اين راه با تحريم ورزشي روبه‌رو سازند.