خرید شال کودکان کنیا در کلیسا زنده سوزانده شدند

سي کنيايي از جمله تعداد زيادي کودک، پس از پناه گرفتن از خشونت‌هاي فزاينده در پي انتخابات جنجالي هفته گذشته در يک کليسا، زنده زنده سوزانده شده و به قتل رسيده‌اند.
اين کليسا در شهر الدورت که بسياري از اعضاي قبيله‌اي که رئيس‌جمهور مواي کيباکي از آن است، در آن پناه گرفته بودند، به دست گروهي خشمگين به آتش کشيده شد.
 
دولت کنيا هواداران رايلا اودينگا، رهبر مخالفان را به انجام پاکسازي قومي عليه قبيله کيکويو متهم کرده است.
رئيس‌جمهور کيباکي و اودينگا، هر دو خواهان توقف کشتارها شده‌اند.
 
بنابر برآوردهاي پليس و خبرنگاران در کنيا، حدود 250 نفر در خشونت‌هايي که از زمان انتخاب دوباره و جنجالي کيباکي زبانه کشيده کشته شده‌اند.
 
رئيس‌جمهور کيباکي که روز يکشنبه در خلال ادعاي تقلب از سوي مخالفان، براي دور دوم سوگند رياست‌جمهوري ياد کرد، گفت که احزاب سياسي بايد فورا ملاقات کنند و همچنين خواستار آرامش شد.
اما آقاي اودينگا گفت، تنها زماني گفت‌وگو خواهد کرد که رئيس‌جمهور آشكارا اذعان کند که برگزيده نشده است.
 
ناظران انتخاباتي از سوي اتحاديه اروپا گفته‌اند که رأي‌گيري زير استانداردهاي بين‌المللي بود و چهار عضو کميسيون انتخاباتي کنيا، خواستار تشکيل يک هيأت مستقل قضايي براي بررسي دوباره فرآيند رأي‌گيري و شمارش آرا شده است.
دولت هرگونه نقض مقررات را رد کرده است.
 
کشتارهاي تازه
گفته مي‌شود حمله در حدود ساعت ده صبح و زماني روي داد که حدود چهارصد نفر در کليساي «مجامع الهي کنيا» پناه گرفته بودند.
«جکسون نيانگا»، يک کشيش اين کليسا، به «بي.بي.سي» گفت که مهاجمان پيش از به آتش کشيدن کليسيا، بسياري از مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
وي گفت: پس از شعله‌ور کردن کليسا، کودکان مردند ـ حدود 25 نفر در مجموع ـ و چهار آدم مسن و مردان و زنان ما و افرادي که تلاش داشتند با آنها مقابله کنند، زخمي شدند.
خبرنگاران مي‌گويند که در چند روز گذشته، صدها اهل طايفه کيکويو در ناحيه الدورت در کليساها و همچنين در اطراف ايستگاه‌هاي پليس پناه گرفته‌اند.
 
يک ساکن اين شهر به «بي.بي.سي» گفت که بسياري از خانه‌ها و مغازه‌ها آتش زده شده‌اند و جاده‌هاي داخل و اطراف شهر بسته است.
صليب سرخ کنيا مي‌گويد: دست‌كم هفتاد هزار نفر در ناحيه «دره ريفت» آواره شده‌اند و آن را «يک فاجعه ملي» توصيف کرد.