خرید شال اظهارات گستاخانه دبیر شورای همکاری درباره ایران

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اگرچه روابط کشورهای عضو این شورا با جمهوری اسلامی ایران را خوب توصیف کرد، اما بار دیگر اظهارات نسنجیده و گستاخانه خود را درباره کشورمان تکرار و تهران را به اشغالگری و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، عبدالرحمن العطیه روز پنجشنبه در ریاض در سخنانی به مناسبت سال نو میلادی، گفت : روابط شورای همکاری با ایران خوب است، اما به شفافیت بیشتر در گفتگو درباره مسائل محوری تاثیرگذار در تحکیم روابط حسن همجواری و تامین کامل صلح و امنیت وثبت در منطقه نیاز دارد.

وی با تکرار ادعاهای بی پایه و اساس خود علیه کشورمان مبنی بر اشغال جزایرسه گانه و دخالت در امور داخلی و تکرار واژه جعلی جزایر سه گانه اماراتی، ادعا کرد: واقعیت روابط اعراب و ایران ناشی از سوء فهمی که برخی در روزهای اخیر در ایران مطرح کرده بودند نیست، بلکه در حقایقی نمایان است که بحث و جدل درباره آن امکان ندارد مانند اشغالگری و دخالت در امور داخلی و در مقدمه آنها اشغال غیر قانونی جزایر سه گانه امارات!

دبیرکل شورای همکاری در ادامه اظهارات نسنجیده خود علیه ایران، گستاخانه گفت : پاسخگویی ایران برای حل این مشکل طولانی از راه گفتگوی مسالمت آمیز، اثبات اراده سیاسی واقعی برای حمایت از روابط حسن همجواری و همزیستی مسالمت آمیز است .

العطیه درباره انجام گفتگوی عربی و ایرانی بر ضرورت اینکه این گفتگو بر دستورکار مثبت و هماهنگ مبتنی باشد تاکید کرد تا به زعم وی مناقشات درباره آن به نتایج ملموس و توافق نامه های قابل اجرا منجر شود و سهمی در اعتماد سازی و تقویت همکاری اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری و فرهنگی داشته باشد.

اظهارات گستاخانه دبیرکل شورای همکاری درباره ایران در حالی مطرح شد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در آخرین ماه سال گذشته میلادی در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر شرکت کرد و طی آن 12 پیشنهاد برای همکاری میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری و امنیتی را ارائه کرد و بر تمایل کشورمان به داشتن روابط حسنه با کشورهای عربی منطقه تاکید کرد.

جمهوری اسلامی ایران بارها در واکنش به ادعاهای امارات و حامیان این شیخ نشین در شورای همکاری درباره جزایر سه گانه ایران، تاکید کرده است این جزایر جزء لاینفک خاک ایران است و ادعاها درباره آن هیچ وجاهت قانونی وحقوقی ندارد.