خرید شال ثبت احوال: 7/43 ميليون واجد شرايط راي

رئيس  سازمان ثبت احوال كل كشور گفت: يك ميليون نفر از جمعيت واجدان شرايط، حق رأي در انتخابات آتي، هنوز كارت ملي دريافت نكرده‌اند.
به گزارش ايسنا، آيت‌اللهي دیروز صبح در حاشيه آزمون استخدامي اين سازمان در جمع خبرنگاران، اظهار كرد: برگزاري آزمون براي جذب نيروهاي كارشناسي ثبت احوال در چهار سال گذشته، بسيار مفيد بوده است، چرا كه بخش چشمگيري از بدنه اين سازمان در آستانه بازنشستگي قرار دارند. در عين حال، روش‌ها و دستورالعمل‌ها و ابزار و وسايل مربوط به عملكرد اين سازمان، بسيار پيشرفته شده و نياز به نيروهاي كارآمد جديد دارد.
وي سهميه استخدامي سال 86 اين سازمان را 356 نفر اعلام كرد و گفت: از اين تعداد 304 نفر سهميه سال جاري، 38 نفر از سهميه سال 85 بوده كه جذب نشدند و 14 نفر نيز سهميه استان كهگيلويه و بويراحمد هستند كه در سفر استاني رئيس‌‌جمهور ابلاغ شده است.
آيت‌اللهي خاطر نشان كرد: سه هزار و 312 نفر درخواست شركت در آزمون استخدامي اين دوره را داده‌اند كه 602 نفر از آن‌ها به دليل تطابق نداشتن رشته تحصيلي در مرحله نخست، كنار گذاشته شدند و هم‌اكنون دو هزار و 712 نفر در اين آزمون شركت كرده‌اند.
وي با اشاره به استخدام آقايان در اين دوره از آزمون استخدامي، گفت: بيشتر پست‌هاي خالي سازمان، شامل كارشناس و كاردان خدمات سجلي روستايي مي‌شد و امكان ‌نام‌نويسي از خانم‌ها در اين پست‌ها وجود نداشت. براي اين پست‌ها، مأموريت‌هاي اداري طولاني مدت در مسيرهاي گوناگون پيش‌بيني شده است كه در توان خانم‌ها كه عموما مجرد نيز هستند، نيست و زندگي شخصي و ايمني رفت و آمد آن‌ها را به مخاطره مي‌اندازد.
رئيس سازمان ثبت احوال كل كشور تصريح كرد: در عين حال در تصدي‌هاي ديگر اين سازمان، از ظرفيت كار خانم‌ها بهره مي‌بريم و هم‌‌اكنون 50 درصد نيروهاي سازمان را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند.
وي در پاسخ به اين پرسش كه تا چه اندازه از ظرفيت افراد بومي هر روستا و ناحيه براي ثبت وقايع حياتي بهره مي‌بريد، گفت: دو سال پيش، موافقتنامه‌اي را با سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور براي همكاري با دهياران به عنوان ياوران ثبت‌احوال امضا كرديم، تا مأمور ثبت احوال، با كمك دهيار، از وقايع روستا به طور دقيق و منظم آگاه شود و ضريب خطا را در ثبت روستايي به حداقل كاهش يابد.
آيت‌اللهي افزود: در روستاهاي استان‌هاي تهران، خراسان رضوي و فارس براي مأموران ثبت، استفاده از لپ تاپ را به صورت آزمايشي آغاز كرده‌ايم و در صورت موفقيت در اين طرح، از آغاز سال 87 اين طرح به صورت سراسري انجام خواهد شد.
به گزارش ايسنا، معاون وزير كشور در ادامه با اشاره به مهلت قانوني ثبت ولادت و وفات در كل كشور توضيح داد: ميزان ثبت قانوني ولادت در يك ‌سال پس از تولد در سال 1355، 2/40 درصد در سال 75 ، 5/79 درصد و در سال 85، 1/92 درصد بوده است كه هم‌اكنون اين رقم به حدود 97 درصد افزايش يافته است.
وي افزود: در استان‌هاي خراسان جنوبي، جنوب كرمان، ‌شرق هرمزگان و سيستان و بلوچستان و همچنين درباره ايرانيان خارج از كشور، با تأخير ثبت وقايع حياتي روبه‌رو هستيم.
وي در پاسخ به پرسشي درباره كارت هوشمند ملي نيز، تصريح كرد: بهره‌مندي مردم از اين كارت و اين كه به چه تعدادي و چه گروه‌هايي از مردم اختصاص مي‌يابد، به تصميم دولت بستگي دارد و ما آمادگي صدور كارت هوشمند براي همه گروه‌هاي مردم را داريم.
رئيس سازمان ثبت احوال كل كشور يادآور شد: اين كه افرادي كه هنوز كارت ملي دريافت نكرده‌اند و يا افرادي كه كارت ملي دريافت كرده‌اند و مهلت كارت‌شان تا يك ‌سال ديگر تمام مي‌شود، مي‌توانند كارت هوشمند ملي دريافت كنند، به تصميم دولت بستگي دارد. سازمان ثبت احوال اين طرح را به صورت پايلوت آغاز كرده همچنين مطالعات لازم درباره نوع كارت و مزاياي آن انجام شده است.
وي خاطر نشان كرد: از دستگاه‌هايي كه به روش‌هاي گوناگون امكان بهره‌مندي از سيستم كارت هوشمند ملي را دارند، دعوت به همكاري كرده‌ايم تا در صورت تمايل، از ظرفيت‌هاي پيش‌بيني شده كارت هوشمند استفاده شود، به عنوان با كارت هوشمند ملي، امكان برقراري با شبكه بانكي و اعتباري وجود دارد.
آيت‌اللهي اعتبار مورد نياز براي صدور كارت هوشمند ملي را كه به دولت پيشنهاد شده است، ده ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: بايد اين رقم در بودجه سال 87 پيش‌بيني شود.
 
وي همچنين درباره اقدامات صورت گرفته براي ارايه كارت ملي به افراد بالاي هجده سال براي حضور در انتخابات عنوان كرد: حدود 43 ميليون و هفتصد هزار نفر از جمعيت بالاي هجده سال واجد شرايط رأي دادن در انتخابات مجلس هشتم هستند كه تا آخر دي ماه به اين سن مي‌رسند و تعداد آن‌ها به تفكيك هر استان تعيين شده است و هنوز 54 روز براي صدور كارت ملي آن‌ها فرصت وجود دارد. همچنين سازمان ثبت احوال اين امكان را فراهم كرده است كه كارت ملي اين افراد در كمترين زمان ممكن صادر و تحويل داده شود.
وي يادآور شد: هنوز حدود 10 درصد از جمعيت كل كشور كه حدود يك ميليون نفر از آن‌ها، واجد شرايط شرايط راي دادن هستند، هنوز كارت ملي خود را دريافت نكرده‌اند.