خرید شال شروط شوراي نگهبان براي انتخابات رايانه‌اي

سخنگوي شوراي نگهبان، قانون اساسي آخرين نظر اين شورا را درباره رايانه‌اي شدن انتخابات مجلس هشتم تشريح کرد.
به گزارش واحد مرکزي خبر، عباسعلي کدخدايي گفت: شوراي نگهبان با مراحل نام‌نويسي از نامزدهاي انتخاباتي، استعلام از مراجع چهارگانه و همچنين مرحله تجميع به صورت رايانه‌اي به طور قطع موافقت کرده است و اگر وزارت کشور بتواند آن را اجرا کند، مشکلي نيست.
وي افزود: درباره مرحله آنلاين بودن سيستم در روز رأي‌گيري، شوراي نگهبان قطعا موافقت نکرد، اما به وزارت کشور اجازه داد به موازات شيوه سنتي، روش آنلاين را براي تجربه‌اندوزي در انتخابات بعدي انجام دهد.
سخنگوي شوراي نگهبان اضافه کرد: درباره شمارش آرا تنها در حوزه تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر با توجه به اقدامات وزارت کشور مشروط شد به اين‌که برنامه نرم‌افزاري تا اواسط دي به شوراي نگهبان ارايه شود و به احتمال قوي، اين کار شدني است.
کدخدايي با بيان اين‌که آموزش و تهيه زيرساخت‌ها و وسايل فني، به ويژه رايانه به بررسي بيشتر و اجراي اين مراحل تا پايان بهمن منوط شده است گفت: چنانچه اين دو شرط انجام شود، احتمال شمارش رايانه‌اي در تهران وجود دارد و ما منتظر نتيجه کار وزارت کشور هستيم.
وي افزود: پيش‌بيني ما اين است که وزارت کشور بتواند به شرايط ما عمل کند و شمارش آراي تهران رايانه‌اي شود.
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به اين پرسش که آيا سن رأي‌دهندگان در انتخابات مجلس شوراي اسلامي با مجلس خبرگان متفاوت است يا خير، گفت: بنا بر اصلاحيه اخير در قانون انتخابات، سن رأي‌دهندگان در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان هجده سال به بالاست.
وي افزود: همه افراد بالاي هجده سال تا 24 اسفند امسال مي‌توانند هم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي، و در شهرهايي که انتخابات ميان‌دوره‌اي خبرگان برگزار مي‌شود، در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کنند.
کدخدايي گفت: بنا بر آمارهاي رسمي ما، کمتر از 43ميليون نفر مي‌توانند در انتخابات 24 اسفند شرکت کنند.
 
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اين‌که ديروز آيت‌اللهي، رئيس سازمان ثبت احوال اعلام کرده است که 43 ميليون و هفتصد هزار نفر مي‌توانند در انتخابات اين دوره شرکت کنند، گفت: آن آمار درست نيست.
وي اضافه کرد: واجدان شرايط رأي دادن زير 43 ميليون نفرند و آمار دقيق را در آينده بيان خواهم کرد.
سخنگوي شوراي نگهبان درباره حضور نمايندگان نامزدها در مراحل گوناگون برگزاري انتخابات گفت: در قانون به حضور نمايندگان اشخاص حقيقي در روز رأي‌گيري تا پايان شمارش آرا و البته بدون دخالت در امر اجرا، نظارت يا شمارش، تصريح شده است.
کدخدايي درباره تعيين صلاحيت داوطلبان گفت: هيچ تغييري در اين باره داده نشده است و ما بر پايه قانون اساسي، صلاحيت‌ها را بررسي خواهيم کرد.
وي افزود: اگر مواردي از بداخلاقي‌هاي انتخاباتي باشد که در صلاحيت فرد تأثير بگذارد، قطعا بررسي خواهد شد.
سخنگوي شوراي نگهبان درباره اعلام نتايج انتخابات گفت: در شمارش آرا، آمار نهايي را بايد وزارت کشور به شوراي نگهبان اعلام کند و اگر شورا آن را تأييد کرد، وزارت کشور بايد آمار تأييد شده شورا را اعلام کند و اين آمار ملاک خواهد بود.
خبرنگاري پرسيد: برخي از گروه‌هاي اصلاح‌طلب از همسويي هيأت‌هاي نظارت و اجرايي با يکديگر در بررسي صلاحيت‌ها نگرانند، موضع شوراي نگهبان در اين باره چيست؟ کدخدايي با بيان اين‌که ما موظف نيستيم نگراني احزاب و افراد را برطرف کنيم، افزود: وظيفه ما عمل بر پايه قانون است.
وي تأکيد کرد: پرونده همه داوطلبان در مرحله تعيين صلاحيت‌ها، بررسي خواهد شد.