خرید شال علت اخراج يک ديپلمات آلماني از ايران؟

در حالي که خبرگزاري آلمان از اخراج يک ديپلمات آلماني از ايران بعد از اخراج يک ديپلمات ايراني از آلمان در تابستان گذشته خبر داده، علت اخراج وي در پرده ابهام است.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»، اين خبرگزاري از برلين گزارش داد که مقامات آلماني روز شنبه اين خبر را تأييد کرده‌اند و اعلام نمود سخنگوي وزارت امور خارجه آلمان نيز اين خبر را تاييد کرده اما در اين مورد که آيا اين کار اقدامي متقابل بوده است يا خير اظهار نظري نکرد.
مجله «اشپيگل» در دسامبر گذشته مدعي شده بود که برلين يک ديپلمات ايراني را که متهم به تلاش براي خريد تجهيزاتي براي برنامه اتمي جنجالي ايران بوده است را اخراج کرده است. اين مرد در جولاي گذشته آلمان را ترک کرده، اما اين موضوع تا 5 ماه بعد از آن فاش نشد و وزارت امور خارجه هم اظهار نظر در اين مورد را رد کرد.
اين ديپلمات سفارت ايران در برلين متهم به رابطه با شرکتي فعال در زمينه تکنولوژي هسته‌اي در ايالت باواريا در جنوب آلمان بود و اشپيگل مدعي شده بود که تجهيزات مورد نظر وي تجهيزات غني‌سازي اورانيوم بوده است.

اين مجله بدون اشاره به منبع خبری خود، اين ديپلمات را يک مامور کنسولی جمهوری اسلامی در آلمان معرفی کرده و تنها از او با نام « محرمعلی . د» نام برده است.  اشپيگل در گزارش خود به اين موضوع اشاره ای نکرده است که آيا قرار بود از اين تجهيزات برای غنی سازی در حد بالا استفاده شود يا غنی سازی در سطح پايين که ايران می گويد برای تهيه سوخت مورد نياز در نيروگاه اتمی خود ضروری است.
وزارت امور خارجه ايران پيشتر در این مورد اعلام کرده بود که «آلمانی ها در مورد يک مامور کنسولی اقدامی غيرقانونی صورت دادند که ما اعتراض کرديم و موضوع را در دست پيگيری داريم.»
در عين حال وزارت خارجه بايد در اين باره بيشتر اطلاع‌رساني كند تا زمينه‌اي براي فضاسازي رسانه‌هاي غربي مهيا نشود.