خرید شال فرمانده آمريكايي: ايران از شبه‌نظاميان عراقي حمايت نمي‌كند

سخنگوي فرمانده ارشد نيروهاي آمريكايي در عراق، با رد يك گزارش جهت‌دار وزارت دفاع آمريكا اعتراف كرده است كه ايران از شبه نظاميان عراقي حمايت نمي‌كند. سرهنگ «استيون بويلان» در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌تايمز گفت: ايران به تعهدات پاييز گذشته خود به مقامات عراقي و آمريكايي مبني بر همكاري نكردن با تندروهاي عراق پايبند است.
وي در اين گفت‌وگو كه روز جمعه منتشر شد، تصريح كرده كه ساير مقامات آمريكا نيز متوجه اين موضوع شده‌اند و ما آمادگي داريم موضوع ‌التزام ايران به جلوگيري از فرستادن كمك‌هاي مالي، آموزش و عرضه سلاح، تجهيزات و منابع به گروه‌هاي خاص شبه نظاميان عراق را اعلام كنيم.
 
واشنگتن تايمز در ادامه نوشته است: اين افشاگري‌ها، تنها چند هفته پس از انتشار برآورد اطلاعات ملي اخير آمريكا درباره ايران رخ داده است.
به نوشته اين روزنامه، كمك‌هاي تهران به شبه‌نظاميان مسلمان عراق و برنامه هسته‌اي آن كشور دليلي براي طرفداري برخي‌ها در واشنگتن از حمله به ايران بود، اما اين دو پيشرفت اخير، بر اينگونه خواسته‌ها سرپوش گذاشت.
 
اين روزنامه افزوده است: برخي تحليلگران خارجي مي‌گويند در آن زمان نيز ممكن است كه كمك‌ها از سوي ايران به شورشيان عراقي بدون موافقت دولت ايران انجام مي‌گرفت.
 
واشنگتن تايمز خاطرنشان كرده كه در ماه دسامبر پنتاگون گزارشي را با نام «سنجش ثبات و امنيت در عراق» به كنگره ارايه و در آن اعلام كرده بود ايران به ارايه سلاح و تأمين نيروهاي آموزشي شورشيان عراق ادامه مي‌دهد.
اين روزنامه نوشته است: در آن گزارش همچنين دليل كاهش خشونت‌هاي اخير در عراق، افزايش نيروهاي نظامي آمريكا معرفي شده بود.
 
به نوشته واشنگتن تايمز، سرهنگ دوم «مارك بالستروس» ‪Mark Ballesteros‬ سخنگوي پنتاگون عقيده دارد سخنان دفتر پتريوس درباره ايران با گزارش وزارت دفاع در مورد عراق مغاير نيست، زيرا اين گزارش بر پايه اطلاعات به دست آمده پيش از ضرب‌الاجل ماه نوامبر تهيه شده بود.
بالستروس مي‌گويد: گزارشي كه به مجلس داديم مربوط به يك دوره نود‬ روزه گذشته و نشانگر تصويري از آن دوره است.
آمريكا كه ‪ ۱۶۰‬هزار سرباز خود را راهي عراق كرده و پنج سال است كه آن كشور را در اشغال دارد، پيوسته ديگر كشورها را به مداخله در آن كشور متهم مي‌كرد.
واشنگتن مدعي بود كساني كه در عراق به دلايل گوناگون از جمله پايان دادن به اشغال كشورشان با سربازان آمريكايي مي‌جنگند، از طرف همسايگان حمايت مي‌شوند.