خرید شال واكنش كانون‌انديشه اميركبير به حكم دانشجويان: تهمت‌زنی براي بقيه هم جرم است؟

در پي صدور حكم متهمان پرونده نشريات موهن، كانون انديشه دانشجوي مسلمان دانشگاه اميركبير بيانيه اي صادر كرد كه در آن آمده است:

دانشجویان فهیم پلی تکنیک
همگی حادثه تلخ توهین به ساحت مقدّس پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) را به یاد داریم. حادثه ای که پیش داوری ها و جوسازی های مخرب، آن را به مراتب تلخ تر نمود و لکۀ ننگی بر پیشانی دانشگاه نهاد که هنوز هم با هزینه های آن دست و پنجه نرم می کند. اما میان آشفته بازار تهمت های ناروا، هوشیاری عده ای از دانشجویان که این توطئه شوم را به خوبی درک کرده و با اقدامات خود مانع از پیش روی هر چه بیشتر دانشگاه به سوی هرج و مرج شدند قابل ستایش بود. از همان ابتدا دانشجویان قوۀ قضائیه را تنها مرجع ذی صلاح رسیدگی به پرونده برشمرده و نسبت به طولانی شدن پرونده هشدار دادند، هشداری که البته به جا بودن آن در حال حاضر به خوبی روشن می شود.
انتشار خبرهایی از روند رسیدگی و تفسیرهای نابجا، از آن که تحلیل شرایط بوجود آمده را برای دانشجویان سخت می نماید ما را بر آن داشت که نکاتی چند را با شما عزیزان دانشجو در میان گذاریم انشاء الله که به روشن نمودن فضا کمک نماید:

1- در حالی که مدتهاست که از قول دستگاه اطلاعاتی، خبر از مجرمیت سه تن از دانشجویان این دانشگاه داده می‌شد، هفته قبل شاهد حکم بدوی قاضی پرونده مبنی بر تبرئه این دانشجویان از اتهام انتشار نشریات موهن بودیم و خدا را شاکریم که تا به حال این ننگ از دامان دانشجو پاک شده است. اگر مستندات دستگاه اطلاعاتی برای دادگاه تجدید نظر نیز قانع کننده نباشد این سوال مطرح می شود که بعد از 8 ماه رسیدگی، پس عاملان این حادثه چه کسانی هستند؟ آیا دستگاه اطلاعاتی بیراهه رفته و یا مستندات کافی برای اثبات جرم مجرمان نیافته است؟ به هر حال بیم آن می رود که با وجود طولانی شدن روند رسیدگی، سرانجامی برای این پرونده نتوان متصوّر شد و بی شک همین امر موجب نگرانی دانشجویان شده است که مبادا عدم مجازات عاملان واقعی این توهین، راه را بر تکرار چنین گستاخی ها و هتک حرمت ها باز گذارد و به همین دلیل هیچ گونه اهمال و سیاسی کاری را از سوی مسئولین امر برنخواهند تابید و تا شناسایی مسببین، بر مطالبه خود پافشاری خواهند نمود.

2- طولانی شدن روند رسیدگی، در حالی که هنوز نتیجه ای در بر نداشته است، نکته سوال برانگیز این پرونده است. متهم کردن سه تن از دانشجویان قبل از تشکیل دادگاه و طولانی شدن مدت بازداشت، در حالی که دادگاه بدوی حکم بر تبرئه داده است،مشکلات روحی ، حیثیتی و آموزشی برای این دانشجویان به دنبال داشته که در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدید نظر، نهاد های مسئول باید دراین مورد پاسخ گو بوده و در صدد جبران آن برآیند.

3- حکم حبس 4 ماهه برای این دانشجویان، به جرم اتهام دروغ، در حالی صادر می شود که بعد از انتشار نشریات موهن، در کنار درخواست منطقی دانشجویان از مراجع قضایی در شناسایی عاملان، شاهد بازار داغ تهمت زنی های افراد منصوب به جریان هایی در دانشگاه، علیه یکدیگر بوده ایم و سوال اینجاست که آیا نباید این حکم در مورد همه خاطیان اجرا شود تا در این اثنا محوریت و مرجعیت قانون بر همگان تفهیم گردد.

4- با آزاد شدن دانشجویان زندانی و امکان معاینه پزشکی، ادعای طیف انجمن سابق، مبنی بر شکنجه های ضداخلاقی قابل تحقیق خواهد بود؛ تا مشخص شود که آیا این طیف معلوم الحال، همانطور که در اذهان جامعه دانشگاهی نیز مسبوق به سابقه است، این بار نیز در صدد این بوده که با دروغ پراکنی و شانتاژ به سوء استفاده از احساسات پاک دانشجویان بپردازد و یا آن که باید منتظر جواب شایسته نهادهای مسئول بود.

5- در مورد حکم دادگاه انقلاب بر محکومیت 2 الی 3 ساله این دانشجویان، در قبال مجموع سوابق و اقدامات آنها علیه نظام، که به موازات پرونده نشریات موهن مطرح شده و اکنون مرحله تجدید نظر خود را می‌گذراند، این نکته قابل ذکر است که آیا اینان خود بازی ساز بوده اند یا فریب خورده و ماحصل جریانی؟ که در این حالت رهبران و تقویت کنندگان این جریان هستند که مستحق مجازاتند و باید شناسایی شده و به سزای اعمال خود برسند.

والسلام علی من التبع الهدی
کانون اندیشه دانشجوی مسلمان
دانشگاه صنعتي اميركبير
(پلي تكنيك تهران)