خرید شال ويژه‌انتخابات>اصلاح‌طلبان: ليست الف‌وب نداريم

* اعتدال‌گرايي اصلاح‌طلبانه، شعار حزب اعتماد ملي
سخنگوي حزب اعتماد ملي گفت: شعار محوري حزب اعتماد ملي در انتخابات مجلس هشتم اعتدال‌گرايي اصلاح‌طلبانه است.اسماعيل گرامي‌مقدم، سخنگوي حزب اعتماد ملي درباره نحوه تعامل اين حزب با ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان گفت: با تابلوي خود و نام و نشان خود براي نهادينه شدن احزاب در كشور، وارد عرصه انتخابات خواهيم شد، البته تعامل و هماهنگي براي ارايه ليست مشترك با ديگر احزاب اصلاح‌طلب داريم.گرامي‌مقدم درباره شعارهاي حزب اعتماد ملي در انتخابات مجلس هشتم نيز گفت: در چند روز آينده، شعارهاي حزب اعلام خواهد شد، ولي شعار محوري ما اعتدال‌گرايي اصلاح‌طلبانه است.
* احزابي انفعالي
حميدرضا ترقي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: احزابي كه بر پايه برنامه درازمدت شكل مي‌گيرند، هيچ‌گاه برنامه انفعالي ندارند و ادامه داد: احزابي كه برنامه خود را انفعالي و بنا بر رفتار رقيب تنظيم مي‌كنند، احزابي هستند كه حيات خودشان را نه در رقابت سياسي مي‌بينند و نه در تعالي نظام.معاون امور بين‌الملل حزب مؤتلفه، دليل اصلي فقدان برنامه درازمدت در احزاب را مقطعي عمل كردن آنها دانست و گفت: اين برنامه‌ريزي احزاب مردم را در توانمندي احزاب در اداره كشور بي اعتماد مي‌كند و گرايش مردم به احزاب را كاهش مي‌دهد.
* جمعيت مستقل ايران اسلامي: اعتدال، بهترين گزينه براي رفع مشكلات مردم است
حشمتيان گفت: نگرش بد مردم به تندروي‌ها، زمينه را براي شكل گيري اعتدالگرايي فراهم كرده است.
قدرتعلي حشتميان، دبير كل جمعيت مستقل ايران اسلامي گفت: قطعا در گذشته ،تندوري‌هايي بوده و مردم در برابر چنين فكري ايستاده‌اند و همين مسئله زمينه را براي گرايش به سمت اعتدال فراهم كرده است، چون رعايت اعتدال بهترين راه را براي رفع مشكلات جامعه مردم فراهم مي‌كند.
وي بيان كرد: هر زماني كه بزرگان جامعه و جريان سياسي معتدل حركت كردند، مردم راحت به خواسته‌هاي خود رسيدند؛ وقتي كه تندروي حاكم بوده به ضرر مردم و طبقه پايين جامعه تمام شده و همين موضوع زمينه را براي شكل‌گيري اعتدالگرايي فراهم كرده است.
حشمتيان با اشاره به پايين بودن تعداد اعضاي احزاب خاطرنشان كرد: كم‌توجهي دست اندركاران تشكيل دهنده بدنه دولت و نبود برنامه‌ريزي در احزاب و وجود تعداد زياد احزاب و نبود انسجام آنها و همچنين اگر احزاب مردم را روشن كنند كه در سرنوشت خود دخيل هستند و به نظر آنها در اداره حكومت و برنامه‌ريزي نظام توجه مي‌شود، در آن صورت مردم و نخبگان در احزاب حضوري فعال و چشمگير خواهند داشت.
* ليست «الف» و «ب» نداريم
مرتضي حاجي، مسئول ستاد انتخابات استان تهران ائتلاف اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گو با فارس، با رد وجود ليست «الف» و «ب» در اين ستاد گفت: ما تنها يك ليست داريم، آن هم كساني هستند كه از سوي احزاب مؤتلف معرفي شده‌اند. حاجي در ادامه افزود: اين ليست 290 نفره است و پس از ثبت‌نام و قطعي شدن كانديداها، ليست نهايي سي نفره اعلام خواهد شد.
* ادامه رايزني‏ها براي نامزدي موسويان از زادگاهش کاشان
به گزارش بهارستان هشتم، رايزني‌ها براي نامزدي سيدحسين موسويان، عضو شاخص مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام و از ياران آيت‌الله ‌هاشمي رفسنجاني ادامه دارد.
در پي پيشنهاد برخي فعالان سياسي و فرهنگي مبني بر نامزدي سيدحسين موسويان، بررسي‌ها براي اعلام نامزدي وي ادامه دارد. بر اين اساس، پيشنهاد شده است سيدحسين موسويان از زادگاهش، حوزه انتخابيه کاشان، نامزد نمايندگي انتخابات مجلس شوراي اسلامي هشتم شود.
در حالي که برخي چهره‌هاي تأثيرگذار يکي از احزاب شاخص اصلاحات، نامزدي موسويان را به دليل جوسازي‌هاي مسموم دولتي و حتي امکان تشديد اين جوسازي مفيد ارزيابي نمي‌کنند، عده‌اي ديگر اين اقدام را فرصتي در راستاي نمايش حمايت قاطع مردمي از خادمان خود مي‌دانند.
* درخواست اصلاح‌طلبان از همه وزيران و استانداران دولت خاتمي براي نامزدي در انتخابات
سخنگوي ائتلاف اصلاح‌طلبان گفت كه از همه وزيران دولت قبل و همچنين چهره‌هاي شاخص جريان اصلاحات خواسته شده‌است تا با حضور در فرمانداري‌ها براي نامزدي در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي ثبت نام كنند. عبدالله ناصري افزود: علاوه‌ بر وزيران دولت قبل، از استانداران دولت خاتمي نيز خواسته شده است، در شهرهاي خود براي نامزدي انتخابات مجلس هشتم ثبت‌نام كنند.
ناصري با اشاره به اين‌كه ليست نهايي ائتلاف اصلاح‌طلبان پس از تأييد صلاحيت‌ها اعلام خواهد شد، خاطرنشان كرد: به طور قطع در ليست نهايي اصلاح‌طلبان چهره‌هاي شاخصي حضور خواهند داشت.
سخنگوي ائتلاف اصلاح‌طلبان اظهار اميدواري كرد، انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي در فضايي مطلوب و رقابتي برگزار شود. ناصري همچنين درباره انتخابات ميان دوره مجلس خبرگان گفت كه ائتلاف اصلاح‌طلبان از فهرست انتخاباتي مجمع روحانيون مبارز حمايت خواهد كرد.
* مؤتلفه اسلامي: پشتيباني مقام معظم رهبري از دولت نهم دليل اصلي حمايت ما از دولت اصولگراست
دبير کل حزب مؤتلفه اسلامي گفت: حزب مؤتلفه به دو دليل از دولت حمايت مي‌کند، اول دليل عقلي سياسيون و بعدي پشتيباني مقام معظم رهبري از دولت نهم دليل اصلي براي حمايت از دولت اصولگراست.
به گزارش برنا، محمدنبي حبيبي در جمع نخستين کانون اصولگرايان مازندران افزود: رئيس‌جمهور را يک فرد اصولگرا دانسته و از دولت اصولگرا حمايت خواهيم کرد. وي با اشاره به اين‌که جبهه اصولگرايي بايد تقويت شود، افزود: اگر تزلزلي ايجاد شود، خسارت عمده سياسي به اين جبهه وارد مي‌شود که قابل جبران نخواهد بود.
دبيرکل حزب مؤتلفه اسلامي با تأکيد بر اين نکته که نبايد به مانند دوم خردادي‌ها دولت را نقد کنيم، گفت: فرق مهم نيروهاي اصولگرايي در نقد دولت چگونگي انتقاد است که در بسياري از موارد به دولت تذکر دوستانه داده شده که تأثيرگذار هم بوده است.
حبيبي وحدت و همبستگي را شعارمحوري اصولگرايان دانست و افزود: کسي که اصول و مباني انقلاب و ولايت فقيه را قبول داشته باشد، در گروه اصولگرايان قرار مي‌گيرد. وي در پايان گفت: اصولگرايي يک جريان است و بايد وفاداران به جريان اصولگرايي را شناسايي کنيم.
* همراه شو عزيز! کاين درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمي‌شود
ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان روز جمعه با صدور اطلاعيه شماره يك خود رسما وارد عرصه انتخابات مجلس هشتم شد. اين اطلاعيه همزمان با ثبت‌نام نامزدهاي انتخابات مجلس هشتم صادر شده شدكه از امروز آغاز شده است.
* محمد ‌هاشمي: كانديداتوري متخلفان معلق شود * رسيدگي به تخلفات به پس از انتخابات موكول نشود
يك عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به توصيه‌ مؤكد مقام معظم رهبري مبني بر پرهيز از هرگونه بداخلاقي، تخريب و تهمت زدن در انتخابات مجلس هشتم، پيشنهاد داد: براي اجرايي شدن اين توصيه‌ها، يك آيين‌نامه‌ اجرايي و ضابطه‌ قوي براي مقابله با متخلفان در نظر گرفته شود.
محمد‌ هاشمي در گفت‌وگو با ايسنا با اظهار تأسف از اين‌كه در سال‌هاي گذشته به‌‌رغم تأكيدات و توصيه‌هاي مؤكد در اين زمينه، در عمل شاهد بداخلاقي، تخريب و تهمت زدن‌ها در انتخابات بوده‌ايم افزود: متأسفانه دوره به دوره اين مسأله شدت پيدا مي‌كند؛ از اين رو بايد يك آيين‌نامه اجرايي قوي براي برخورد با متخلفان گذاشته شود.
اين عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي با بيان اين‌كه دستگاه‌هاي نظارتي و اجرايي كشور اگر بخواهند مي‌توانند جلوي تخلف‌هاي انتخاباتي را بگيرند افزود: مي‌توان با يك ضابطه‌ اجرايي بلافاصله با هر فردي كه از اين فرمايشات و اصول اسلامي عدول كرد، برخورد كرد. 
اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: پيشنهاد من اين است كه اگر يك نماينده يا يك كانديدا و يا حاميانش عليه كانديداي ديگري عمل كردند، وزارت كشور بلافاصله كانديداتوري او را معلق و به قضيه رسيدگي كند، چراكه چنين فردي قطعا صلاحيت ورود به خانه ملت را قطعا ندارد.
هاشمي با اظهار تأسف از اين‌كه تجربه نشان داده توصيه و تأكيد بدون ضمانت اجرايي، تأثيري ندارد، ادامه داد: ما اميدواريم در اين دوره توصيه‌هاي مؤكد مقام معظم رهبري اثرگذار باشد؛ هرچند كه معتقدم بايد يك محكمه‌ قضايي مشخص شود تا در صورت تخلف، سريعا به موضوع رسيدگي كند و در قدم اول هم مي‌توان كانديداتوري فرد متخلف را تعليق كرد.
اين عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي اضافه كرد: امروز بعضا با عنايت به برخي مسائل حتي بر پايه گفته اشخاص ممكن است صلاحيت يك نفر رد شود، اما وقتي يك كانديدا در ملأ عام عليه كانديدايي ديگر حرف مي‌زند و يا به ايراد تهمت و افترا رو مي‌آورد، هيچ محدوديتي برايش به وجود نمي‌آيد.
هاشمي با اظهار اميدواري نسبت به اين‌كه اين دوره انتخابات همانند انتخابات گذشته نباشد كه مراجع تعيين شده، رسيدگي به تخلفات را به بعد از انتخابات موكول كنند، افزود: در انتخابات نهم رياست‌جمهوري اين قضيه به اوج خود رسيد و آنقدر مسأله شور شد كه حتي رسانه‌ ملي در مواردي وارد شد.
* کروبي: پيش‌بيني من اين است که مجلس خوبي خواهيم داشت* انتظار داريم که صلاحيت‌ها در چهارچوب قانون و با استدلال رسيدگي شود
دبير کل اعتماد ملي با بيان اينکه در هيچ دوره‌اي به‌اندازه امروز نظارت و اجراي بر انتخابات در اختيار يک جريان نبوده، گفت: اين خود امتحاني براي آنها است که خوب انجام دادنش افتخاري براي همه ما و به نفع منافع ملي ما است و اگر بد انجام شود نيز منافع ملي همه ما آسيب مي‌پذيرد و ضرر عمل يک جمع متوجه همه نظام مي‌شود.
مهدي کروبي در سومين همايش کميته صيانت از آراي حزب اعتماد ملي که در مؤسسه الهادي برگزار شد، با اشاره به آغاز ثبت نام از داوطلبان نمايندگي مجلس از روز شنبه، اظهار اميدواري کرد که ثبت نام با شکوهي داشته باشيم که مقدمه‌اي براي مراحل بعدي انتخابات باشد.وي با تأکيدبر اهميت انتخابات مجلس هشتم، گفت: مجلس جايگاه خاصي در نظام ما دارد و بنيان گذار نظام، حضرت امام (ره) نيز توجه خاصي به مجلس داشتند.
دبير کل حزب اعتماد ملي تصريح کرد: من خوشبين هستم که نيروهاي خوب، با تجربه و با دانش وارد مجلس شوند و فارغ از اينکه اکثريت با چه جرياني شود، پيش‌بيني مي‌کنم که مجلس خوبي خواهيم داشت.
وي خاطر نشان کرد: گذشته از اهميت ذاتي مجلس شرايط كنوني کشور و منطقه ما و اوضاع و احوال سياست داخلي و خارجي‌مان قطعا نقطه عطف و حرکت جديدي که اميدواريم در اين وضعيت حساس مجلس کارآمدي تشکيل شود. چرا که اگر مجلس هشتم نيرومند و سرنوشت ساز نباشد و مطلوبيت نداشته باشد مشکلات جدي تري در همه بخش‌ها خواهيم داشت.حجت‌الاسلام کروبي لازمه چنين مجلس نيرومندي را مشارکت گسترده مردم در انتخابات عنوان کرد و گفت: کليد پيروزي چنين مجلسي با مردم است.
* عسكر اولادي: صدايي نيست كه در كشور شنيده نشود
دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري گفت: در هر كشور و نظامي يك فهم مشترك روي منافع و مصالح ملي وجود دارد كه همه گروه‌ها و احزاب بر روي آن توافق دارند و آن را خطوط قرمز خود اعلام كرده‌اند.
وي تأكيد كرد: رقابت در انتخابات بايد حول محور سبقت در خدمت به مردم و تلاش براي پيشرفت كشور باشد. گروه‌ها و احزاب بايد در طراحي رقابت‌هاي انتخاباتي به اين سمت بروند كه در پي اثبات خود براي خدمت به مردم و پيشرفت كشور باشند.
عسكر اولادي با اشاره به موضوعاتي كه در قانون اساسي و ديگر قوانين عادي جزو مؤلفه‌هاي رقابت ناميد مي‌شود اظهار كرد: عده‌اي با تردستي و يا هدف قرار دادن امنيت ملي كشور بحث قرائت‌هاي گوناگون از دين و قانون اساسي را مطرح مي‌كنند، آن‌ها براي كشور و مردم دلسوزي نمي‌كنند، ظاهر حرف شايد منطقي و عقلاني باشد، اما اين‌كه بر امور بديهي و يقيني جدال و آنها را وارد صحنه رقابت كنيم، طرح كساني است كه مي‌خواهند گفتمان پيشرفت و خدمت را به حاشيه ببرند.
وي خاطرنشان كرد: بحث تعامل دو جناح يا جناح‌هاي گوناگون كشور، لزوما به اين برنمي‌گردد كه زير يك سقف بنشينند و صحبت كنند. ما الان زير سقف مملكت خودمان صدها نشريه هفتگي و ماهانه تخصصي داريم يا ده‌ها روزنامه داريم و هر كس ديدگاه خود را مطرح مي‌كند، البته طرح ديدگاه‌ها بايد ناظر به هم باشد و به تكامل ديدگاه‌ها براي اداره كشور بينجامد. البته در خانه احزاب و يا در مناظره‌ها گاهي اين انتظار برآورده مي‌شود. گاهي در صدا و سيما طرح ديدگاه‌هاي متفاوت مطرح مي‌شود. برخي رسانه‌هاي ديداري، شنيداري مكتوب و الكترونيك متكفل بحث تعامل احزاب و گروه‌هاي هستند از اين بابت نگراني وجود ندارد، الان به جد مي‌توانيم بگوييم صدايي نيست كه در كشور شنيده نشود هر كس براي انتقال پيام خود «وسيله» و «ابزار» دارد، همه هم تلاش دارند شنيده شوند، اما بايد به عنصر مفيد بودن براي مردم هم توجه كرد. قطعا حرفي كه براي مردم مفيد باشد ارزش شنيدن دارد و شنيده هم خواهد شد.
* موسوي لاري: مي‌خواهيم در اين دوره شفافتر برنامه‌هايمان را اعلام كنيم
عصر روز جمعه نشست مشترك ائتلاف اصلاح‌طلبان استان فارس و رؤساي ستاد اصلاح‌طلبان شهرستان‌هاي استان با حضور حجت‌الاسلام موسوي لاري برگزار شد. رئيس شوراي سياست‌گذاري ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان در اين نشست با اشاره به حضور جدي و فعالانه اصلاح‌طلبان در عرصه انتخاباتي گفت: اساس حركت ما عرضه تفكرات اصلاح‌طلبي است، زيرا اين تفكرات كشور را از هر لحاظ گسترش مي‌دهد.
وي گفت: نبايد از بررسي صلاحيت‌ها هراس داشت، بلكه بايد قدرتمند وارد عرصه شد؛ حتي نبايد ارتباط را با افراد مجري انتخابات قطع كرد، بلكه بايد در صورت كوتاهي، قصور و نارسايي آن را مستند اعلام كرد.
وي ويژگي منحصر به فرد و خاص اصلاح‌طلبان را در زمان برگزاري انتخابات، امانتداري اعلام كرد و گفت: اصلاح‌طلبان هرچند ضعف‌هايي در عمل داشتند، اما هرگز براي خوب جلوه‌ دادن خود چيزي را غيرواقعي نشان ندادند.
موسوي لاري تصريح كرد: ما در اين دوره از انتخابات مي‌خواهيم شفافتر از گذشته برنامه‌هاي راهبردي خود را اعلام و سرفصل و موارد اين برنامه را ارايه كنيم تا ابهامي وجود نداشته باشد و نمايندگان انتخابي پاسخگوي مردم باشند.
* رقابت سياسي به سمت حسادت سياسي مي‌رود * درنده‌خويي سياسي منافع ملي را تهديد مي‌كند * سقوط اخلاق سياسي بر مشاركت مردم تأثير منفي مي‌گذارد
محمد خوش‌چهره گفت: درنده‌خويي سياسي يا هر نوع انحراف رفتار سياسي، باعث افت باور و اعتماد مردم و كاهش مشاركت مردم و در نتيجه هدف قرار دادن مصالح ملي مي‌شود.
به گزارش ايسنا، رئيس جريان اصولگرايان مستقل مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري، مبني بر پرهيز از تهمت و تخريب جناح‌ها از سوي پيروان و علاقه‌مندان به آنها خاطرنشان كرد: بازيگران سياسي در بيشتر كشورهاي جهان سوم و بعضا در كشور ما نشان داده‌اند كه قواعد بازي‌هاي سياسي را يا خوب نمي‌دانند يا نمي‌خواهند بدانند؛ بنابراين، تعاملات و جريان سياسي را در حد درنده‌خويي سياسي پيش مي‌برند و به جاي رقابت سياسي، به سمت حسادت سياسي مي‌روند كه در ادبيات ديني مفهوم حسادت زوال نعمت رقيب است.
وي ادامه داد: حسادت سياسي به اين معنا كه تلاش مي‌كنند تا قابليت‌هاي جناح مقابل را از بين ببرند و جايگاه او را كاهش دهند و براي اين كار از روش‌هاي گوناگون مثل تخريب، تهمت و افترا استفاده مي‌كنند.
خوش‌چهره اين حسادت‌ها را ريشه در فزون‌خواهي و تماميت‌خواهي جريانات‌ سياسي و كانون‌هاي قدرت و ثروت خواند.
نماينده‌ تهران در ادامه، اين نوع رفتار را ضعف اخلاق يا سقوط اخلاق سياسي ذكر و عنوان كرد: نخستين آفت سقوط اخلاق سياسي، كاهش باور و اعتماد عمومي مردم و تبديل آرامش مردم به نگراني است، در نتيجه در ضريب مشاركت مردم تأثير منفي خواهد داشت.
خوش‌چهره راه درمان سقوط اخلاق سياسي را بازگشت به آموزه‌هاي ديني و خداترسي و آشنايي با قواعد منطقي بازي‌هاي سياسي دانست. وي با بيان اين‌كه در انتخابات گذشته شاهد اين انحرافات و سقوط اخلاق سياسي بوده، افزود: اين انحراف رفتار سياسي و بعضا درنده‌خويي سياسي مصالح و منافع ملي را تخريب مي‌كند.
رئيس جريان اصولگرايان مستقل مجلس، تذكرات و توصيه‌هاي رهبر معظم انقلاب مبني بر پرهيز از تهمت و افترا را توصيه‌هاي ريشه‌اي عنوان كرد و ادامه داد: يكي از راهك‌ار‌هاي پرهيز از اين رفتار، آگاهي مردم نسبت به اين نوع بازي‌ها و بازيگران سياسي مربوطه است و رسانه‌ها بايد اين بداخلاقي‌هاي سياسي و چهره‌هايي كه مسبب اين درنده‌خويي هستند را نشان دهند، چرا كه انحرافات رفتار سياسي و درنده‌خويي، باعث افت سرمايه‌هاي اجتماعي و افت سرمايه‌هاي اجتماعي يعني كاهش اعتماد مردم و كاهش اعتماد مردم يعني كاهش مشاركت و اين خسارتي است كه منافع ملي را هدف قرار مي‌دهد.